Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1OPP

Rozlicz PIT online

Rozlicz PIT online

Nowa Nadzieja

Pobierz Program PIT

Pobierz program PIT

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 17 Listopad 2018    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Odwiedziło nas

Dzisiaj 82

Wczoraj 146

Tydzień 759

Wszystkie 142285

Obecnie jest 29 gosci i brak zalogowanych online

Nowe metody leczenia stwardnienia rozsianego

Światowy Dzień SM. Czy coś się zmienia? - Biotechnologia.pl

Prawdopodobna przyczyna

Mimo wielu teorii o początku rozwoju stwardnienia rozsianego, żadna z nich do tej pory nie jest udowodniona. Poszukiwania tego pierwszego punktu, który rozpoczyna cały proces choroby, które są czynione przez naukowców są zasadne – znając genezę problemu, będzie można łatwo go usunąć. W przeciwnym razie próby kliniczne nad lekami oraz wyszukiwanie metod terapeutycznych można przyrównać do „błądzenia w mgle”.

Niedawno opublikowane odkrycie naukowców z San Francisco niesie dużo nadziei w walce ze stwardnieniem rozsianym. Naukowcy donoszą, że białko, które we krwi bierze udział w procesie krzepnięcia, w momencie przenikania do płynu mózgowo-rdzeniowego, rozpoczyna kaskadę toksycznych reakcji, prowadzących do niszczenia komórek nerwowych (tak jak ma to miejsce w stwardnieniu rozsianym). Ponadto, znaleźli też metodę na genetyczną modyfikację tego białka, która pozwala na zachowanie jego funkcji we krwi związanych z krzepnięciem, bez wywoływania toksycznej reakcji w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Jeśli odkrycie to okaże się słuszne i zyska potwierdzenie w próbach klinicznych, lekarze poznają genezęstwardnienia rozsianego, a przez to uniemożliwią rozwój choroby do niebezpiecznego stadium.

Nadzieja w nanotechnologii

Badania naukowców z Chicago pokazują, że postęp stwardnienia rozsianego można zahamować dzięki nanocząsteczkom – bardzo drobnym elementom, niewidocznym dla ludzkiego oka. Cząsteczki takie pokrywa się specjalnymi białkami, dzięki czemu układ odpornościowy osoby chorej na stwardnienie rozsiane zostaje skutecznie oszukany i przestaje dokonywać swoich nieprawidłowych czynności, które polegają na niszczeniu osłonek mielinowych komórek nerwowych.

Marihuana leczy objawy stwardnienia rozsianego

Niezależnie od siebie przeprowadzono dwa badania kliniczne: w Kanadzie i w Wielkiej Brytanii. Pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane podzielono na dwie grupy: jednym podawano tabletki z ekstraktem z marihuany (tetrahydrokanabinolem, czyli THC), a drugim podawano placebo. U pacjentów otrzymujących THC zauważono znaczną poprawę stanu klinicznego wyrażoną przede wszystkim w zniesieniu sztywności mięśniowej i bólu mięśni, wywołanego przez chorobę. Być może już wkrótce nielegalna substancja psychogenna stanie się nieocenioną pomocą w leczeniu objawów stwardnienia rozsianego.

 
 http://www.poradnikzdrowie.pl/

D  o  t  a  c  j  e    z    m  i  a  s  t

 

Katowice Sosnowiec Bytom  Siemianowice
Śląskie
Dąbrowa Górnicza  Piekary Śląskie Ruda Śląska Zabrze