Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1OPP

Rozlicz PIT online

Rozlicz PIT online

Nowa Nadzieja

Pobierz Program PIT

Pobierz program PIT

Imieniny obchodzą

Dzisiaj jest: 17 Listopad 2018    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Odwiedziło nas

Dzisiaj 83

Wczoraj 146

Tydzień 760

Wszystkie 142286

Obecnie jest 42 gosci i brak zalogowanych online

Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym

obrazek - stwardnienie rozsiane

"Podstawą nowoczesnej fizjoterapii powinna być rehabilitacja funkcjonalna, której celem jest poprawienie lub utrzymanie sprawności ruchowej i psychicznej chorego zgodnie z jego bieżącymi oczekiwaniami i potrzebami."[1]

Program terapeutyczny chorych na stwardnienie rozsiane powinien być kierunkowany w taki sposób, by obejmował rehabilitację ruchową, poznawczą i społeczną. W procesie planowania procesu należy wziąć pod uwagę charakterystyczne objawy stwardnienia rozsianego takie jak np. męczliwość, które mogą ograniczać możliwości fizyczne i psychiczne chorego

Na zestaw ćwiczeń fizycznych przeznaczonych dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, powinny składać się:

 • ćwiczenia rozciągające, dzięki którym pacjent zwiększa elastyczność mięśni i zakres ruchomości w stawach,
 • ćwiczenia dynamiczne, poprawiające siłę mięśni oraz wydolność i odporność organizmu;
 • ćwiczenia oddechowe - rozluźniające i relaksujące, które poprawiają efektywność innych ćwiczeń;
 • ćwiczenia równoważne, poprawiające stabilność i równowagę;
 • ćwiczenia koordynacyjne, poprawiające głównie płynność  i kontrolę ruchów.[2]

Rehabilitacja SM powinna być prowadzona kompleksowo.

Wyniki badań na temat wpływu rehabilitacji na stan zdrowia pacjentów chorych na SM potwierdzają, że kompleksowa rehabilitacja wyraźnie wpływa na poprawę funkcjonalną pacjentów i zmniejsza ich stopień niesprawności.[3]

Program komputerowy wspierający domową rehabilitację SM

Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym

Często pomijaną i bagatelizowaną częścią rehabilitacji jest samodzielne usprawnianie zdolności poznawczych. Szczególnie w neurorehabilitacji należy stawiać duży nacisk na konstruowanie zadań wymagających zarówno wysiłku fizycznego, jak i umysłowego. 

Przykładowym narzędziem wspierającym całościową rehabilitację w domu jest program komputerowy Neuroforma. Każde ćwiczenie w Neuroformie wykonywane jest w określonym celu. 

Przy pomocy programu można rozwijać np.:

 • zakres ruchu,
 • siłę i wytrzymałość mięśni,
 • koordynację wzrokowo ruchową,
 • zdolności pamięciowe i uwagowe.

Ćwicząc z Neuroformą możesz korzystać z większości wymienionych wyżej akcesoriów.

Przypisy

[1] M. Woszczak, Postępowanie fizjoterapeutyczne w stwardnieniu rozsianym, Polski Przegląd Neurologiczny, 2008, tom 4, supl. A, za: A. Thompson, Rehabilitacja neurologiczna w stwardnieniu rozsianym: podstawy, fakty i fikcja. Curr. Opin. Neurol. 2004; 18: 157–271.

[2] M. Woszczak, Postępowanie fizjoterapeutyczne w stwardnieniu rozsianym, Polski Przegląd Neurologiczny, 2008, tom 4, supl. A

[3] E. Miller, Skuteczność rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym, Pol. Merk. Lek., 2009, XXVI, 153, 205

 

Sprzęt do rehabilitacji w domu

Samodzielna rehabilitacja  w domu pacjenta stanowi bardzo ważny element w procesie powracania do sprawności i jej podtrzymywania. Bywa też tak, że domowa rehabilitacja jest skuteczniejsza niż ta prowadzona w specjalistycznych ośrodkach.[1]

Program rehabilitacji w domu powinien być przygotowany i koordynowany przez specjalistę oraz indywidualnie dostosowany do potrzeb i możliwości pacjenta.[2]

Zobacz jak działa Neuroforma

Na rynku istnieje wiele dostępnych narzędzi, które wspomagają proces domowej rehabilitacji i umożliwiają wykonywanie wielu różnorodnych ćwiczeń. W ramach rehabilitacji domowej pacjenci mogą wykonywać m. in. ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia czynne, ćwiczenia wzmacniające, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia prawidłowej postawy, ćwiczenia mające na celu poprawę propriocepcji czy ćwiczenia zwiększające sprawność funkcjonalną kończyn górnych oraz kończyn dolnych.

Sprzęt do domowej rehabilitacji można podzielić na wiele kategorii. Z punktu widzenia pacjenta, jednym z głównych kryteriów podziału jest przeznaczenie. Dlatego też pogrupujemy główne typy narzędzi pod względem tego, które części ciała lub które funkcje dzięki nim można usprawniać.

Sprzęt do rehabilitacji kończyn górnych

Sprzęt do rehabilitacji

Aktualnie na rynku dostępne jest wiele typów pomocniczych urządzeń rehabilitacyjych, mających za zadanie urozmaicić proces usprawniania u osób, u których można zauważyć ograniczony zakres ruchu w stawach kończyn górnych, zmniejszoną siłę mięśni oraz ograniczenie funkcji chwytnej dłoni. 

W celu zwiększenia zakresów ruchu w stawach oraz poprawy siły mięśniowej kończyn górnych wykorzystuje sie m. in. różnego rodzaju linki, taśmy, sprężyny, laski gimnastyczne, a także ciężarki rehabilitacyjne (tradycyjne lub umieszczane na nadgarstkach). 

Osoby z ograniczoną precyzją i funkcją chwytną dłoni mogą korzystać np. z tablic manualnych (specjalne stoły z przymocowanymi przyrządami służącymi do ćwiczeń dłoni i nadgarstka) lub z różnego typu piłeczek regabilitacyjnych. 

Sprzęt do rehabilitacji kończyn dolnych

Rehabilitacja sprzęt

Przykładem narzędzi wspierających domową rehabilitację kończyn dolnych są wszelkiego rodzaju rowery stacjonarne, rotory lub stepery. Rotor jest urządzeniem podobnym do roweru stacjonarnego. Składa się on jednak jedynie z mechanizmu obrotowego. Pacjent podczas ćwiczeń przebywa w pozycji siedzącej. Trening przy użyciu powyższych narzędzi pozytywnie wpływa nie tylko na zwiększenie zakresu ruchu w stawach, ale również zwiększa siłę i wytrzymałość kończyn dolnych. 

W trakcie procesu usprawniania kończyn dolnych wykorzystuje się również piłki rehabilitacyjne (z wypustkami lub bez) oraz elektroniczny sprzęt do masażu, które mają m. in. za zadanie pozytywnie wpłynąć na funkcję układu krążenia, a także układu nerwowego. 

Sprzęt do rehabilitacji postawy i równowagi

Domowa rehabilitacja

Pacjenci, u których występują zaburzenia prawidłowej postawy ciała oraz funkcji równowagi mogą korzystać m. in. z piłek rehabilitacyjnych (o różnych wymiarach) oraz rozmaitych trenerów równowagi. W trakcie posługiwania się powyższym sprzętem rehabilitacyjnym można nie tylko skorygować wady postawy oraz równowagę, ale również zwiększyć wytrzymałość i koordynację ruchową. 

Warto zauważyć, iż piłki rehabilitacyjne, zwłaszcza o znacznych rozmiarach, wykorzystywane są również w terapii osób cierpiących na zespół bólowy kręgosłupa. Do ćwiczenia równowagi w pozycji stojącej może służyć np. płaska piłka rehabilitacyjna, steper lub wycinek kuli, na którym pacjent przyjmuje pozycję stojącą, jednocześnie starając się zachować równowagę. 

 Sprzęt do rehabilitacji ogólnousprawniającej

Rehabilitacja domowa

Pozostałe grupy mięśni i stawów można rozwijać przy pomocy małych, domowych atlasów sportowych. Kompaktowe urządzenia zaczerpnięte z fitnessu dają ogromne możliwości wzmacniania różnych grup mięśniowych. 

Bardzo pomocnym przyrządem rehabilitacyjnym, który ułatwia wykonywanie ćwiczeń w domu pacjenta jest także drabinka gimnastyczna przymocowana do ściany. Stanowi ona niezastąpione narzędzie przy ćwiczeniach rozciągających, równoważnych i ogólnousprawniających. 

Mata do ćwiczeń to jedno z wielu przydatnych akcesoriów, które umożliwia samodzielnie wykonywanie ćwiczeń bez ryzyka upadku. 

Program komputerowy wspierający domową rehabilitację

Rehabilitacja w domu

Często pomijaną i bagatelizowaną częścią rehabilitacji jest samodzielne usprawnianie zdolności poznawczych. Szczególnie w rehabilitacji schorzeń neurologicznych  należy stawiać duży nacisk na konstruowanie zadań wymagających zarówno wysiłku fizycznego, jak i umysłowego. 

Przykładowym narzędziem wspierającym całościową rehabilitację w domu jest program komputerowy Neuroforma. Każde ćwiczenie w Neuroformie wykonywane jest w określonym celu. 

Przy pomocy programu można rozwijać np.:

 • zakres ruchu,
 • siłę i wytrzymałość mięśni,
 • koordynację wzrokowo ruchową,
 • zdolności pamięciowe i uwagowe.

Ćwicząc z Neuroformą możesz korzystać z większości wymienionych wyżej akcesoriów.

Zobacz jak działa Neuroforma!

 

[1] AWF Poznań, Zakład Geriatrii i Gerontologii, UMed Poznań, Artykuł przeglądowy, "Rehabilitacja kardiologiczna u osób w podeszłym wieku", Kardiologia Polska 2008; 66 str. 6

[2] S. Lennon, M. Stokes, A. Kwolek, Fizjoterapia w rehabilitacji neurologicznej, 2009 s. 99

D  o  t  a  c  j  e    z    m  i  a  s  t

 

Katowice Sosnowiec Bytom  Siemianowice
Śląskie
Dąbrowa Górnicza  Piekary Śląskie Ruda Śląska Zabrze